Franchising Almanya’da diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha az yaygındır. Ülkede ilk vakalar 70’li yılların başında açılmıştır. Son on yılda ise franchising modeli daha coşkulu bir şekilde benimsenmeye başlanmıştır. Sonuç olarak, bu dönemde toplam franchising gelirleri genel ekonomiden daha hızlı büyümüştür. Alman Franchise Derneği’ne göre, 2021 yılında 1000’e yakın sistem ve 800000 çalışanı olan 142000 franchise vardı. Toplam ciro 136000 milyar avro oldu.  Alman franchisinginde dört ana alan vardır: hizmetler, gastronomi ve turizm, ticaret, zanaat ve inşaat; hizmetler sektörün %44’ünü oluştururken, gastronomi ve turizm için bu oran %30’dur.

Franchising iş modeli, Alman tüketiciler ve iş kültürü için neredeyse mükemmel bir seçimdir. Almanlar hakkında yaygın bir klişe vardır. Buna göre Almanlar düzen ve netliği tercih ederler ve riskten kaçınırlar. Gerek tüketici gerekse tedarikçi olarak Almanların bu klişeye çok benzer şekilde davrandıkları söylenebilir. Alman tüketiciler her şeyi ayrıntılı olarak planlamayı sever ve neye bulaştıklarını bilmek isterler. Benzer şekilde, iş adamları da temkinli yatırımcılardır ve yatırım yapmadan önce yeni konseptlerin oturduğunu ve başarılı olduğunu görmeyi tercih ederler. Dolayısıyla, ne iş sahipleri ne de tüketiciler yenilikçi fikir ve modellere oldukça açıktır; aksine yeniliklere karşı biraz çekingendirler.

Her yeni konsept ve model, önceki davranış biçimlerinde bazı değişiklikler gerektirir. Sadece giriş aşamasındaki değişiklikleri değil, daha sonraki aşamalarda da ayarlamaları gerektirirler. Neredeyse hiçbir şey planlandığı gibi yürümediğinden, müşteri geri bildirimlerine veya diğer iş koşullarına göre bazı değişiklikler yapılır. Denemeler ve hatalar her iş için kaçınılmazdır, ancak yeni iş konseptleri ve modelleri için daha baskındır. Eğer Almanlar gerçekten de düzen ve netlikten yanaysalar, iş dünyasına yeni fikirler getirmeye pek de yatkın olmazlar. Durumun gerçekten de böyle olduğu rahatlıkla söylenebilir. Öte yandan, gelişim aşaması ne olursa olsun, yenilikler ve yenilikler olmadan toplumlar durgunlaşır ve ilerleme yavaşlar. Uluslararası franchising markaları Almanlar için iki dünyanın da en güzel yanlarını sunmaktadır. Dünya çapındaki yabancı franchising markaları sıklıkla yenilikler yapmakta ve yeni ürünler, konseptler ve modeller geliştirmektedir. İlk aşamalarda, kaçınılmaz olarak deneme yanılma ve ileri geri ayarlamalardan geçerler. Modellerini mükemmelleştirdiklerinde ve işleyen bir sistem kurduklarında, bu uygulama bir franchising sistemi aracılığıyla Alman pazarına sunulabilir. Alman işletmeleri ve çalışanları dinamik ve yenilikçi ruhlarıyla tanınmazlar, ancak yerleşik modelleri mükemmel bir şekilde uygulama konusunda dünya çapında bir üne sahiptirler. Alman otomobil, makine ve konaklama sektörleri bu mükemmelliğin ideal örnekleridir. Alman tüketiciler satın aldıkları her ürün ve hizmette kusursuz hizmet beklemektedir. Doğal olarak, bu düzeyde bir düzen, açıklık ve mükemmellik sağlamak yeni mal veya hizmetler için çok zordur. Bu nedenle, daha önce dünyanın diğer bölgelerinde (veya Almanya’nın diğer bölgelerinde) iş modellerini kurmuş ve mükemmelleştirmiş franchising sistemleri ülkede çok başarılı olabilir.

Dahası, Almanya franchising için nispeten esnek bir düzenleyici ortama sahiptir. Almanya bir serbest piyasa ekonomisidir ve yerel ya da uluslararası yatırımcılara oldukça dostça yaklaşmaktadır.   Belirli bir katı franchising yasası yoktur; franchise alan ve franchisor arasındaki ilişkiler standart sözleşme hukuku ile yönetilir. Yasal ilkelere açıkça aykırı olmayan her şey franchising sözleşmelerine konulabilir. Bu, iş ilişkilerinde çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağlar.  Almanya’da yeni bir iş kurmak oldukça zor olsa da (ülke 190 ülke arasında yeni bir iş kurma kolaylığı açısından 125. sırada yer almaktadır), genel iş yapma kolaylığı açısından dünyada iyi bir sıralamaya sahiptir (22.).

Öte yandan, Alman müşterilerin düzen, netlik, son dakika değişikliklerinden kaçınma ve yüksek beklentiler konusundaki tercihleri de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, diğer pazarlardaki başarı, ülkede de benzer bir başarıyı garanti etmez. Bazen yerel tercihlere ve kısıtlamalara göre ayarlamalar ve bazı değişiklikler yapılması gerekecektir. Yerel kültür ve yerel bağlantılar konusunda derin bir kavrayışa ve uzmanlığa sahip paydaşlar başarı olasılığını önemli ölçüde artıracaktır.

Son olarak, franchise’lar için bazı gelişen alanları not edelim. Son yıllarda yukarıda bahsedilen birçok sektörde son derece başarılı yeni franchise örnekleri ortaya çıkmıştır. Evde bakım hizmetleri (yaşlı bakımı, hemşirelik ve çocuk bakımı), sağlık hizmetleri, online eğitim, seyahat, güvenlik ve lojistik dahil olmak üzere birçok hizmet yeni franchise’lar için çok revaçtadır. Dahası, uluslararası yemekler sunan restoranlar ve arabaya servis ve paket servisi olan lokantalar tüketici kültüründeki son değişiklikler sayesinde moda haline gelmiştir.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek