Almanya, uluslararası oyun pazarlarının en gözde merkezlerinden biridir. Avrupa’nın en kalabalık nüfusuna sahip bu ülkenin yarısından fazlası şu veya bu şekilde (akıllı telefon, tablet, bilgisayar, TV veya konsol) video oyunları oynadığından, dünyanın en büyük beşinci oyun pazarıdır. Almanların 2021 yılında oyun için 8,5 milyar avro harcadığı tahmin ediliyor.

Bu ülke sadece tutkulu bir oyun ürün ve hizmetleri tüketicisi değil, aynı zamanda önemli bir oyun geliştirme sağlayıcısı konumundadır. Epic Games, Activision Blizzard, Sony ve Nintendo gibi uluslararası isimler ülkenin çeşitli yerlerinde önemli bir varlığa sahip. Gameforge, Innogames ve Wooga gibi Alman şirketleri başarılı çevrimiçi ve tarayıcı oyunlarıyla ülkeyi önemli bir konuma getirmiştir. Ayrıca, birçok bağımsız geliştirici de öne çıkan PC ve konsol oyunlarıyla saygın bir üne sahiptir. Almanya merkezli 700’den fazla şirket oyun geliştirmekte veya yayınlamaktadır. 11000 kişi doğrudan ve 27000 kişi dolaylı olarak oyunlarla ilgili işlerde çalışmaktadır. Muhtemelen Covid-19’un da etkisiyle, son dönemde sektör giderek büyümektedir. Son iki yılda oyun donanımı, yazılımı ve hizmetlerinden elde edilen gelir üçte bir oranında, sektördeki şirket sayısı yarı yarıya ve çalışan sayısı %10 oranında artmıştır. Berlin, Münih, Frankfurt ve Hamburg gibi şehirler oyun geliştirmede uluslararası merkezler haline gelmiştir.

Güçlü iç pazarların yanı sıra ülke, mükemmel insan kaynakları, dinamik sektör oyuncuları ve destekleyici kamu otoritesi ile oyun geliştiricileri için uygun bir ortam sağlamaktadır. Önde gelen akademik kurumlar, oyun geliştirme becerilerine yönelik artan talebi karşılamaktadır.  HTW Berlin, TH Köln ve HAW Hamburg, öğrencilerin oyun geliştirme becerileri kazanmaları için benzersiz ve dikkate değer fırsatlar sunmaktadır. Özel şirketler, sektör dernekleri ve kamu yetkilileri aktif olarak büyük etkinlikler düzenlemektedir. Örneğin Köln’deki Gamescom ticaret fuarı dünyanın en popüler organizasyonlarından biri haline gelmiştir. Son olarak, hükümet sektörü aktif olarak desteklemektedir. Federal hükümet 2023 yılında geliştiricilere sağladığı finansmanı 20 milyon avro artırarak 70 milyon avroya çıkardı. Devlet, sektöre desteğin hem kültürel hem de endüstriyel nedenlerle önemli olduğunu düşünüyor. Birçok bölgesel yönetim, yerel ve uluslararası yatırımcıları çekmek için kendi kamu finansman programlarına sahiptir. Ulaşılması kolay olmasa da Avrupa Birliği’nin de sektörü desteklemek için bazı programları mevcuttur.

Sektörle ilgili birkaç ilginç gerçeği not edelim. Ülkedeki ortalama oyuncu çok genç değil; 37 yaşında. Toplam harcamanın üçte birini 50-70 yaş arası grup oluşturuyor. Sektördeki talep, arzdan (geliştirme) daha hızlı artıyor ve bu da cazip yatırım fırsatlarına işaret ediyor. Şirketlerin %70’i yakın gelecekte iş beklentilerinin iyileşmesini bekliyor. Mobil uygulama oyunları ve oyun içi satın alımlardaki güçlü büyüme oranları, bu alt sektördeki geliştiriciler için çok yüksek fırsatlar olduğunu göstermektedir.

Güçlü iç pazarı, uluslararası düşünen insan sermayesi ve sağlam kamu desteği ile Almanya, uygun oyun geliştirme koşulları sağlamaktadır. Hem yeni başlayanlar hem de yerleşik şirketler için bol kazançlı yatırım olanakları sunmaktadır.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek