Almanya'da UG şirket kurma süreci

Uygun bir iş aramak yorucu olabilir, ancak sevdiğiniz bir şirketten “evet” cevabı almak harika bir duygudur. Ancak, Almanya’da iş sözleşmesi imzalanmadan ve çalışmaya başlamadan önce, size sunulan iş sözleşmesini dikkatlice incelemelisiniz. Bu, hem haklarınızı hem de sorumluluklarınızı anlamanızı ve ileride olası sorunları önlemenizi sağlar. Boerberg Consulting olarak Almanya’da çalışmak ve Almanya iş sözleşmesi konusunda önemli bilgileri dizin için derledik. Keyifli okumalar.

Almanya’da iş sözleşmesi: Belirli süreli ve kalıcı sözleşmeler

Belirli süreli iş sözleşmelerinde, işin bitiş tarihi en baştan belirlenmiştir. Bu tarih geldiğinde, işverenle olan iş ilişkiniz otomatik olarak sona erer, yani ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Kalıcı iş sözleşmelerinde ise bitiş tarihi yoktur. Siz veya işvereniniz sözleşmeyi feshetmediği sürece, bu sözleşme geçerliliğini korur. Şunu unutmayın: Eğer belirli süreli sözleşmeniz sona erdiğinde yeni bir iş bulup bulamayacağınız belli değilse, sözleşmenizin bitiminden en az üç ay önce İş Kurumuna bildirim yapmalısınız. Aksi takdirde, işsizlik ödeneğinizde kesinti riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Almanya asgari ücret ne kadar?

Almanya asgari ücretli kaç saat çalışır? Almanya’da yetişkin işçiler ve birçok stajyer, her yıl yeniden belirlenen yasal asgari ücret hakkına sahiptir. 1 Ocak 2024’ten itibaren, Almanya da asgari ücret saat başına brüt 12,41 Euro’dur. Bu, işverenlerin çalışanlarına bu miktardan daha az ödeme yapamayacağı anlamına gelir.

Lütfen unutmayın: Yasal asgari ücret aşağıdaki gruplar için geçerli değildir:

  • Okul veya üniversite için zorunlu staj (Pflichtpraktikum) yapan stajyerler.
  • Mesleki eğitimleri veya üniversite diplomaları için oryantasyon stajı (Orientierungspraktikum) yapan ve stajları üç aydan kısa süren stajyerler.
  • İş Kurumu veya İş Merkezi tarafından düzenlenen programlara katılan kişiler (örn. giriş yeterliliği programı veya “Einstiegsqualifizierung”.
  • Bir yıldan uzun süredir işsiz olan ve altı aydan daha kısa süre önce çalışmaya başlayan işçiler.
  • Gönüllüler.

Almanya’da çalışma saatleri

Prensip olarak, Almanya da çalışmak konusunda günde 8 saatten fazla çalışmanıza izin verilmez. Ancak, kısa süreli dönemler için günde 10 saate kadar çalışabilirsiniz. Bu ek saatlerin, altı ay içinde ekstra boş zamanla telafi edilmesi gerekir. Ayrıca, 6 saatten fazla çalıştığınızda 30 dakikalık zorunlu bir mola vermeniz gerekir. Bu mola süresi çalışma süresine dahil edilmez.

Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Almanya’da çalışmak: Mola saatleri

Eğer 6 saatten fazla çalışıyorsanız, yarım saatlik bir dinlenme molası hakkınız vardır. Çalışma süreniz 9 saati aşıyorsa, bu mola 45 dakikaya çıkar. 18 yaşından küçük çalışanlar için, 4,5 saatten sonra 30 dakika, 6 saatten sonra ise bir saatlik dinlenme molası zorunludur. Bu molalar genellikle ücretli değildir.

Kısa molalar, yani 5 dakikadan az süren dinlenmeler, resmi mola süresine dahil edilmez. Bu nedenle tuvalet molaları veya kısa dinlenme araları çalışma saatlerinizden düşülmez. Ancak, sigara molaları bu kısa molalar arasında sayılmaz ve bu süreyi telafi etmek için ekstra çalışmanız gerekir. İşvereniniz, sigara molalarını tamamen yasaklama hakkına sahiptir.

Ayrıca, iki iş günü arasında en az 10 ila 11 saatlik bir dinlenme süresi hakkınız bulunmaktadır. Bu dinlenme süresi, iş günleri arasında yeterli dinlenmeyi ve iyileşmeyi sağlar.

Almanya’da mesai saatleri: Fazla mesai zorunluluğu var mı?

Sözleşmede belirtilen saatlerin üzerinde çalışırsanız, bu saatler “fazla mesai” veya “Überstunde” olarak adlandırılır. Fazla mesai yapmanız gerekip gerekmediği iş sözleşmenize veya toplu sözleşmenize bağlıdır. Eğer sözleşmenizde veya “Tarifvertrag”ınızda fazla mesaiyle ilgili bir düzenleme varsa, buna uymanız gerekmektedir. Afet ve acil durumlar (örneğin şirkette su baskını) veya şirketin hayatta kalması için gerekli özel operasyonel görevler gibi istisnai durumlarda, sözleşmenizde ne yazarsa yazsın, tüm çalışanların fazla mesai yapması zorunludur.

Fazla mesainin ek ücretle mi yoksa ek izinle mi telafi edileceği genellikle Almanya iş sözleşmesi içinde belirtilir. Sözleşmenizde fazla mesainin nasıl karşılanacağı belirtilmemişse, fazla mesai, sözleşmede belirtilen çalışma saatlerinizin %10’undan fazla olamaz. Eğer sözleşmenizde fazla mesaiye ilişkin herhangi bir düzenleme yoksa, prensip olarak, fazla mesai için saat ücretinize göre ekstra ücret alırsınız. Ancak, bu ücretin ödenebilmesi için fazla mesainin üstleriniz tarafından onaylanmış ve belgelenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle, yaptığınız fazla mesaileri yazılı olarak kaydetmeli ve patronunuza imzalatmalısınız.

Unutmayın: 2024 itibariyle, Doğu Almanya’da brüt 7.100 € ve Batı Almanya’da brüt 7.300 €’nun üzerinde kazanan çalışanlara fazla mesai için ekstra ücret ödenmez.

Almanya’da çalışmak: Üstlerimin her emrini yapmalı mıyım?

Genellikle, iş sözleşmenizde yerine getirmeniz gereken belirli sorumlulukların bir listesi yer alır. Üstleriniz size ek görevler de verebilir. Ancak, bu ek görevlerin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • Verilen görev hukuki ve güvenli olmalılar.
  • Bu görev yapmakta olduğunuz işinizle ilgili olmalı
  • Niteliklerinize uygun olmalı

Almanya’da tatil hakkım ne kadar?

Almanya’da, tüm çalışanların yasal olarak ücretli izin hakkı vardır. Tam zamanlı çalışıyorsanız, yılda en az 20 gün ücretli izin hakkınız bulunur. Yarı zamanlı veya daha az çalışıyorsanız, izin hakkınız çalışma saatlerinize göre orantılı olarak azalır. Birçok iş sözleşmesinde tatil hakları doğrudan belirtilir. Eğer iş sözleşmenizde daha fazla tatil günü vaat edildiyse, bu belirtilen günler geçerlidir.

Eğer yıl içinde izninizi kullanamazsanız, kalan tatil günlerinizi bir sonraki yıla devredebilirsiniz. Ancak, bu devredilen izin günlerini en geç 31 Mart’a kadar kullanmanız gerekir, aksi takdirde bu hakkınızı kaybedersiniz. Ayrıca, engelli bireylerin ek olarak beş gün daha tatil yapma hakları bulunmaktadır.

Almanya’da iş bulmak, kariyer yapmak ve Alman resmi makamlarının istediği formatta CV yazdırmak konusunda Boerberg Consulting ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek