Almanya’da Acentelik Distribütörlük Sözleşmeleri

Boerberg Consulting KG Danışmanlık, distribütörlük veren ve alan her şirket için danışmanlık hizmeti sunar. Karşılıklı hakları koruyarak, hukuk çerçevesinde uzman ekipler tarafından her ayrıntı incelenerek yönetilir ve uygulanması kolay hale getirilir.

Etkili bir ticaret için doğru anlaşmaya sahip olmak çok önemlidir

Ürünlerinizi en iyi nasıl pazarlayacağınızı, satacağınızı veya dağıtacağınızı planlarken, bir acente ve distribütör seçimi arasındaki yasal ve pratik farkın farkında olmanıza Boerberg Consulting KG olarak yardımcı oluyoruz.

Bir acente veya distribütör sözleşmesi, böyle bir ticari ilişkiye girerken göz önünde bulundurulması gereken pratik ve ticari konulara odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Boerberg Consulting KG ekibi, şirketinize Avrupa`da acentelik ve distribütörlük anlaşmaları yapma konusunda tavsiyelerde bulunabilir, yasal çerçeveyi anlamanıza ve sizin için doğru olan bir sözleşmeyi müzakere etmenize yardımcı olabilir.

Danışanlarımıza hangi seçeneğin iş hedeflerine en uygun olduğuna karar vermelerinde yardımcı oluyoruz ve acenteleri ve distribütörleriyle olan ilişkilerinde mümkün olduğunca fazla yasal korumaya sahip olmalarını sağlamak için uygun ticari sözleşmelerin hazırlanmasında danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Distribütör nedir?

Bir distribütör, bir tedarikçiden veya üreticiden mal satın alır ve daha sonra bunları müşterilerine yeniden satarak kendi maliyetlerini ve kârını (bazen dağıtım sözleşmesi olarak da adlandırılır) karşılamak için bir marj ekler.

Dağıtım Anlaşmaları

Bir tedarikçi belirli bir pazarda veya ülkede bulunmadığında veya temsil edilmediğinde bir dağıtım sözleşmesi kullanılır. Taraflar arasında şartların net olması için tedarikçi ve distribütör arasında bir anlaşma olması önemlidir.

Bir dağıtım sözleşmesinin bir acentelik sözleşmesiyle benzerlikleri vardır. Ancak asıl fark, distribütörün son kullanıcı (müşteri) ile kendi adına sözleşme yapması ve üreticinin garanti veya garanti ve ürün sorumluluğu dışında dahil olmamasıdır.

Münhasır, münhasır olmayan ve tek dağıtım anlaşmaları vardır. Münhasır ve münhasır dağıtım anlaşmalarında dikkate alınması gereken rekabet konuları da vardır. Bunların, münhasır olmayan bir anlaşmadan daha sıkı bir şekilde çizilmesi gerekir, çünkü her iki taraf da daha fazla risk altındadır ve ilişki bir franchise ilişkisine daha yakındır.

Uluslararası dağıtım anlaşmalarına bakıyorsanız, o ülkede yapılan satışlarda korunmanızı sağlamak için anlaşmanızı hazırlarken o ülkenin yasalarını ve düzenlemelerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Hem acentelik sözleşmelerinde hem de dağıtım sözleşmelerinde, sözleşmenin süresini, tarafların yükümlülüklerini, ödeme düzenlemelerini, fikri mülkiyet haklarını ve sözleşme sona erdiğinde ne olacağını belirleyen şartlar olacaktır. Raporlama, hesaplar ve kayıtlar, eğitim, pazarlama vb. ile ilgili hükümler de olabilir.

Acentelik anlaşmalarının farklı biçimleri vardır ve acenteler için geçerli olan düzenlemeler distribütörlerden daha fazladır. Bir vekil, müvekkil adına müzakere etme ve sözleşme akdetme yetkisine sahip olabilir veya müvekkilin temsilcisi olabilir, ancak bu tür bir yetkisi olmayabilir. Her bir acente türü münhasır veya münhasır olmayabilir. Mal alım satımı ile ilgili ise acentenin Ticari Acenteler Yönetmeliğine tabi olması muhtemeldir. Bu düzenlemeler, müvekkil ilişkiyi sona erdirirse, acenteye tazminat yöntemleri sağlar.

Boerberg Consulting KG aracılığı ile distribütörlük bulmanın avantajları şunlardır:

  • Sözleşmeler en uygun ve uygulanabilir hale getirilir.
  • Sözleşmeyle karşılıklı hukuki haklar korunur.
  • Profesyonel ve uzman ekip ile sorunlarınıza her zaman çözüm üretilir.

Boerberg Consulting KG aracılığı ile distribütörlük hizmetlerinize kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İmzalanan anlaşmalar ve hukuk çerçevesinde ihtiyaçlarınız karşılanır. Şirketler arasında güven inşa edilir, ekonomik çıkarlarınız göz önünde bulundurularak sürdürülebilir anlaşmalar sağlanır. Böylece güvenle işlerinizi yürütebilir ve büyüyebilirsiniz.

 

 

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek