kalıcı oturum izni , pasaport

Almanya kalıcı oturum izni, Almanya’da süresiz yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren yasal bir statüdür. Ancak bu noktaya kadar gelmeden önce uzun bir yolculuk var. Başvuru için hangi belgelere ihtiyaç duyulduğu ve diğer oturma izinlerinden farkları da dahil olmak üzere yerleşim izninin nasıl alınacağını bu makalemizde anlatıyoruz.

Boerberg Consulting olarak Almanya’daki uluslararası kurucuları destekleme konusunda pazarda söz sahibi olan bir kurumuz. Almanya’da şirket kurmak için ihtiyacınız olan yardımı size sağlayabiliriz.

Almanya yerleşim izni başvuru koşulları

Almanya’da yaşamak isteyen yabancı uyruklu kişilerin alacakları yerleşim izni (Almanya kalıcı oturma izni), sahibine Almanya’da sınırsız bir süre yaşama ve çalışma hakkı verir. Alman vatandaşlığınız yoksa ancak Almanya’da kalıcı olarak kalmak istiyorsanız, bu izne ihtiyacınız var. Yerleşim iznine hak kazanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aşağıda bunları inceleyelim.

5 yıldır Almanya’da ikamet ediyorsanız

En az beş yıldır Almanya’da ikamet izni olan bir kişiyseniz bunu ispat edecek delili ilgili birimlere sunmalısınız.

Almanya kalıcı oturum izni için geçiminizi garanti altına alın

Kendinizi ve varsa aile üyelerinizi geçindirebileceğinizi ispat etmelisiniz. Eğer sosyal yardım bürosu ve istihdam bürosu gibi birimlerden yardım alıyorsanız Almanya oturum izni için başvuruda bulunamazsınız. Bunun yanında kendiniz ve aile üyeleriniz için gerekli olan sağlık sigortasına sahip olduğunuzu da ispatlamalısınız.

Emeklilik sigortası katkıları

Almanya yerleşim izni için başvururken, en az 60 ay boyunca yasal emeklilik sigortasına zorunlu veya gönüllü katkı yapmış olmalısınız.

Almanya kalıcı oturum izni için sicil temiz olmalı

Daha önce suç işlenmişse Almanya’da da oturum iznine başvurmak mümkün değildir. Almanya yerleşim izni için başvuran kişi hakkında kamu güvenliğini ve düzenini tehlikeye atabileceği yönünde şüphe olmamalıdır.

Federal Merkezi Kayıt Yasası’nın 41. maddesinin 1. paragrafına göre, vatandaşlığa kabul edecek makamın başvuran hakkında sınırsız bilgi alma hakkına bulunmaktadır. Bu sebeple başvuru sırasında iyi hal belgesinin ilgili makama teslim edilmesi önemlidir.

Mesleki faaliyette bulunma izni (Almanya Çalışma izni)

Çalışan bir kişi iseniz, Almanya’da yerleşim iznine başvururken çalışma izin belgesini ibraz etmeniz gerekir. Çalışan bir kişi değilseniz, ancak serbest meslek sahibiyseniz, diğer çalışma izinlerini ibraz etmeniz gerekir. Almanya’da şirket kurma sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Almanya’da Şirket Kurmak: İnternetteki En Kapsamlı Rehber isimli yazımızı okuyarak şirket kurmaya dair her adımı detaylıca öğrenebilirsiniz.

Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Almanya oturum izni ve Almanca

Almanya’da yerleşim izni alabilmeniz için Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca dil sınavı ile B1 düzeyinde başarı elde etmelisiniz.

Alman vatandaşlığına geçme sınavı

Almanya’da yerleşim izni hakkı kazanmak veya Alman vatandaşı olmak için sınava girmek gerekir.

Bu sınav Almanya’da İkamet Yasası’na göre (İlgili kanunun 9. maddesinin 2. paragrafının 8. Cümlesi) 2008 yılından beri zorunludur. Bu sınavın asıl amacı “Almanya’daki hukuki ve toplumsal düzen ve yaşam koşulları” hakkındaki bilgiyi ölçmektir.

Bu sınavda sorulan 33 soru demokratik yaşam, tarih ve sorumluluk, insan ve toplum konularını içermektedir. Sınav için Federal Göç ve Mülteci Bürosu’na kayıt yaptırmak gerekir.

Almanya yerleşim izni için yeterli yaşam alanı

Yerleşim iznine başvururken yeterli yaşam alanına sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Yeterli yaşam alanının belirlenmesi için iki kriter önemlidir. Dairenin durumu ve dairenin kişi sayısına göre hesaplanan büyüklüğü belirleyicidir.

Yönetmeliğin ilgili maddesinde yeterli yaşam alanı şu şekilde tanımlanmıştır:

 • Çocuk iki yaşın altındaysa yaşam alanının hesaplanmasında bu çocuk dikkate alınmaz.
 • Altı yaş altı her çocuk için 10m² yaşam alanı değerlendirilir.
 • Altı yaşın üzerindeki her aile üyesi için 12m² yaşam alanı olması gerekir.
 • Mutfak, banyo gibi bölümler bulunmalıdır.

Almanya oturum izni için bazı istisnalar

Almanya’da yerleşim izni alınması konusunda bazı istisnalar vardır. Örneğin, fiziksel, zihinsel veya psikolojik hastalıkları veya engelleri bulunan kişiler, belirli koşullar altında bazı düzenlemelerden muaf tutulabilir. Geçim kaynağının ispatlanması, zorunlu sigortalarının yapılması, B1 düzeyinde dil becerisi ve vatandaşlığa kabul için yapılan sınav bu kapsamda değerlendirilir.

Bunun dışında, İkamet Kanunu’na göre aşağıdaki kişilere yerleşim izni verilebilir:

 • Alman üniversitelerinden mezun olanlar.
 • Yüksek vasıflı kişiler
 • AB Mavi Kart sahipleri
 • Serbest meslek sahibi kişiler
 • İnsani, uluslararası veya siyasi gerekçelerle
 • Bir Alman ile evlilik durumu
 • Çocuklar için daimi ikamet hakkı

Üç yıl sonra Almanya kalıcı oturum izni

Almanya’da yerleşim izninin beş yıl yerine üç yıl sonra verilebildiği bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin Alman vatandaşı olan birisi ile evli iseniz 5 yıllık süreyi beklemeden yerleşim izni alabilirsiniz. Başvuru sahibinin sınır dışı edilmesini gerektirecek bir durumun olmaması, en azından B1 seviyesinde dil bilgisinin olması, Alman eş ile olan ilişkinin devam etmesi gereklidir.

Almanya’da kalıcı oturum izni alma Almanya’da yatırım yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz her türlü zorlukta Boerberg Consulting olarak yanınızdayız.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek