Almanya'da UG şirket kurma süreci

UG şirket, Almanya GmbH limited şirketin bir çeşididir. Bu yazıda UG avantajlarının neler olduğunu ve Almanya’da nasıl UG kurabileceğinizi öğreneceksiniz.

Almanya UG şirket nedir? 

UG’nin ne olduğunu öğrenmek için öncelikle bu tür şirketin tanımını öğrenmeliyiz. Mini-GmbH olarak da adlandırılan yasal  formdaki girişimci şirket (UG), bağımsız bir yasal form değil, GmbH’nin bir alt  türüdür . Birkaç istisna dışında GmbH için söz konusu olan kurallar geçerlidir.

UG’nin ortaya çıkış tarihi,  2008 yılında Alman GmbH yasasında yapılan reformla ilişkilidir. UG’nin özelliği sadece 1 euroluk sermaye ile kurulabilmesidir. UG büyürse belli bir noktada GmbH’ye dönüştürülebilir.

UG, genç girişimciler tarafından sıklıkla seçilen yasal bir formdur. Bunun temel nedeni çok az sermayeyle şirket kurma fırsatı olmasıdır. Öte yandan UG’nin sorumluluğu kurucuların yatırdığı sermaye miktarıyla sınırlıdır.

Girişimci bir şirketin (UG) yasal formunun avantajları

Almanya’da şirket kurma sırasında yasal formun seçilmesi ilk adımlardan biridir. En iyi seçimi yapabilmek için tüm şirket türlerinin avantajları dikkatle incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır.

UG ile ilgili olarak, bazı avantajlar şu şekildedir:

UG’nin sorumluluğunun sınırlı olması

Yasal bir form olarak UG’nin birçok avantajı vardır. Örneğin kişisel sorumluluğu oldukça azdır. UG’de, tıpkı GmbH’de olduğu gibi, kurucuların özel varlıkları koruma altındadır. Şirketin kurucuları genellikle yalnızca sermayeden sorumludur.

Düşük sermaye

Bu yasal formun temel avantajlarından biri küçük sermaye ile başlayabilmenizdir. 1 Euro’luk sembolik sermaye ile UG kurulabilir. GmbH ile UG arasındaki temel fark budur, çünkü Almanya’da GmbH kurmak için 25.000 Euro’luk bir sermaye gereklidir.

Yönetimde esneklik

Bir veya daha fazla kişiyle UG kurmak mümkündür. Hem bireyler hem de şirketler kurucu olabilir. Her UG’nin en az bir genel müdürü olması gerekir. UG’nin genel müdürlerinin dış temsil yetkileri sınırlı değildir.

Vergi hususları

Şirketten yıllık kâr çekilmiyorsa UG, şahıs şirketi veya ortaklıktan (örn. GbR, KG veya OHG) daha az vergi öder.

UG şirketin dezavantajları

Mini GmbH olarak da bilinen bu yasal formun avantajları yanında dezavantajları da vardır.

 • Kâr dağıtma olanağı sınırlıdır. Hissedarların mali durumu ne olursa olsun, elde edilen fazlalığın yüzde 25’i yedek olarak şirkette kalmalıdır. Bu tasarruf yükümlülüğü, birikmiş karlar 25.000 € tutarına ulaşana kadar geçerlidir.
 • Makine, patent veya bina gibi rezerv şeklindeki ayni katkılar mümkün değildir. Sermaye katkısının tamamı nakit olarak yapılmalıdır.
 • Şirketin adı, şirketin itibarını etkileyebilecek UG veya Unternehmergesellschaft kısaltmasını içermelidir. Müşteriler ve potansiyel ortaklar genellikle bu yasal formun GmbH’den daha az güvenilir olduğunu düşünmektedir.

Artık UG’nin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını incelediğimize göre, GmbH yasal formunun bu versiyonunun sizin için uygun olup olmadığına veya diğer yasal formları dikkate almaya değer olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Almanya’da UG şirket kurmak

Almanya’da bir şirketin tescili 4 ana adımda gerçekleşir:

 1. Şirket adı doğrulaması

UG’nin şirket adı, Alman ticaret hukukunun kurallarına uygun olmalıdır. Şirket adı kurucunun adı veya faaliyet konusunu içerebilir. Ancak kendiniz veya diğer ortaklarla birlikte alışılmadık bir isim de bulabilirsiniz.

GmbH kanununa göre şirket adı, UG kısaltmasını veya “girişimci şirket” kelimesinin tamamını içermelidir. Gelecekteki şirketinizin seçilen isminin ticaret mahkemesi tarafından kabul edilmesi için bunu yerel ticaret ve sanayi odası ile teyit etmek önemlidir.

 1. Kurucu belgelerin hazırlanması

Bir UG, bir model protokol veya noter onayı gerektiren bir ortaklık sözleşmesi kullanılarak kurulabilir. Maliyetler, GmbH kurmaya kıyasla daha düşüktür. Ancak bu durum yalnızca şirketin tek bir genel müdürü varsa geçerlidir. İlave genel müdür atanacaksa şirketin kendi ana sözleşmesini hazırlaması gerekir.

UG ortaklık sözleşmesi aşağıdaki zorunlu bilgileri içermelidir:

 • Şirket ve şirketin kayıtlı merkezi
 • Şirketin mülkiyeti
 • Sermaye miktarı
 • Her ortağın sermayeye katkı (hisse katkısı) karşılığında devraldığı hisselerin sayısı ve nominal tutarları.

Bir şirkette birden fazla hissedar planlanıyorsa, ilgili tüm detayların esas sözleşmede yer alması gerektiğini unutmayınız.

 1. Sermaye katkısı

GmbH’nin 25.000 Euro’luk hisse sermayesine sahip olması gerektiği, bir mini-GmbH’nin sermayesinin ise kayıt sırasında yalnızca 1 Euro olabileceği unutulmamalıdır. Vakfın para yerine maddi varlıklarla desteklenmesi mümkün değildir. Ayrıca UG, sermayesi 25.000 Euro’ya ulaşana kadar her yıl kârının en az yüzde 25’ini yasal fona aktarmakla yükümlüdür. Bundan sonra şirket genellikle GmbH olarak tescil edilir.

 1. Şirket kaydı için başvuruyu tamamlayın ve gönderin

Bir şirketin tescili için başvuru noter tarafından doldurulur ve yerel mahkemeye sunulur. Başvuruya aşağıdaki belgeler eklenmelidir:

 • Tüzük veya örnek tutanaklar
 • İlgili hisselerin soyadı, adı, doğum tarihi, ikamet yeri, nominal değeri ve seri numarasını içeren imzalı hissedar listesi
 • Müfettişin itirazının bulunmadığına dair güvence yazısı

UG, ticaret siciline tescil ettirilmelidir. Bu genellikle noter tarafından da yapılır. Şirket UG ticaret siciline girildiği anda tescil edilmiş sayılır.

Almanya’da GmbH ve UG kurmak arasındaki farklar

Almanya’da ticaret için bir GmbH veya mini-GmbH kurmak arasında seçim yapma şansınız varsa, iki form arasındaki farkı net bir şekilde bilmelisiniz.

UG ile GmbH arasındaki en önemli fark sermaye gereksinimleriyle ilgilidir. UG yasal formuna sahip bir şirket, ortak başına bir Euro’luk sermaye ile kurulabilir. Bu nedenle sermayesi 25.000 Euro olan bir GmbH’den çok daha ucuzdur. Ancak uygulamada noterler en azından şirketin kuruluş ve tescil masraflarını karşılayacak bir sermaye, yani 350-500 Euro önermektedir.

Noter ücretleri söz konusu olduğunda UG kurmak daha maliyetli hale gelmektedir. Bir UG’ye kaydolurken notere yaklaşık 200-500 Euro harcamanız gerekecektir. Almanya’da GmbH kurma için noter maliyeti ise 600-1200 Euro’dur.

Güncel bilgilerle ve anlaşılması kolay bir dille yazdığımız Almanya’da Şirket Kurmak: İnternetteki En Kapsamlı Rehber başlıklı yazıyı okuyarak şirket kurmaya dair her adımı detaylıca öğrenebilirsiniz.

Açılış bakiyesi de UG için daha düşük (20 Euro’dan itibaren, tam miktar kurucu sermayenin miktarına bağlıdır), GmbH için ise 130 Euro civarındadır.

UG’ler, özellikle de işlerine yeni başlayan ve Almanya’da GmbH kurmak için başlangıç ​​​​sermayesini toplamak için çok fazla parası olmayan genç girişimciler arasında oldukça popülerdir. Bazı UG’ler daha sonra GmbH’ye dönüştürülür, bazıları ise bu statüyü uzun süre korur.

Bir UG’nin kurucusu olarak GmbH ile aynı yasal gerekliliklere tabisiniz. Kurucular bu nedenle yasal düzenlemelere aşina olmalı ve UG’yi doğru şekilde kurup çalıştırdıklarından emin olmalıdırlar. Ancak bir UG’ye kaydolmak oldukça kolaydır. Önemli olan talihsiz hatalar yapmamak ve süreci geciktirmemek.

İşinizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde başlatmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız en iyi seçenek profesyonel bir ekiple iş kurmaktır! Örneğin şirketinizi kaydettirmek için Boerberg Consulting ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek