Modern bir şirket ofis ortamında çalışan insanlar.

Herkes şirket kurabilir. Ancak gerekli şartları sağlamak koşuluyla…

Almanya, dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olarak, geniş bir yelpazede yatırım fırsatları sunar ve ülkenin hukuki ve ekonomik sistemi, yerli ve yabancı yatırımcılara eşit şartlarda şirket kurma imkanı tanır. 2024 itibarıyla, Almanya’da şirket kurmak isteyen herkes, uygun belgelerin sunulması ve yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi koşuluyla bu hakkı elde edebilir; bu, Türk yatırımcılar dahil olmak üzere tüm yabancı yatırımcılar için geçerlidir. Almanya’da yatırım yapma konusunda herhangi bir vatandaşlık veya ikamet kısıtlaması bulunmamaktadır. Sicilin temiz olması ve Almanya’da ticaret yapmak için gerekli tüm belgelerin eksiksiz hazırlanması ön koşuldur.

Almanya’da şirket kurma hakkı, esasen tüm yatırımcılara açıktır. Bu, AB vatandaşlarının yanı sıra, AB dışından gelen yatırımcıların da Almanya’da iş kurma hakkının da olduğu anlamına geliyor. Ancak, bu sürecin herkes için farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

AB vatandaşları, Avrupa Birliği’nin serbest dolaşım ilkeleri çerçevesinde Almanya’da şirket kurabilirler. Bu, AB vatandaşlarının iş kurma, çalışma ve oturma konusunda önemli kolaylıklara sahip oldukları anlamına gelir. AB vatandaşları için genellikle ek bir oturma iznine veya vizeye ihtiyaç duyulmaz.

AB dışından gelen yatırımcılar için süreç biraz daha karmaşıktır. Genellikle, bir Almanya iş vizesi veya Almanya oturma izni gereklidir. Bu izinler, yatırımın niteliğine, planlanan işin büyüklüğüne ve yaratılacak istihdam sayısına göre değerlendirilir. Yatırımcılar, Almanya’da şirket açmak için gereken sermaye, iş planı ve potansiyel pazar analizi gibi belgeleri sunmalıdır.

İnternetteki en kapsamlı Almanya’da Şirket Kurmak: İnternetteki En Kapsamlı Rehberisimli yazımızı okuyarak şirket kurmaya dair her adımı detaylıca öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Boerberg Consulting’in tecrübeli uzmanlarından bilgi alabilirsiniz. Şimdi iletişme geçin.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek