Almanya'da şirket kurmak, gerekli evrak teslimi işlemi.

Almanya’da şirket kurma sürecinde, gerekli evraklar hazırlanmalı ve ilgili mercilere sunulmalıdır. 2024 yılı itibarıyla, Türk yatırımcıların Almanya’da şirket kurulumu için ihtiyaç duyacakları temel evraklar ve kısa açıklamaları aşağıda sıralanmıştır. Bu belgeler, Alman Ticaret Odası ve diğer resmi kurumlar tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Özellikle GmbH ve UG şirket türleri için gerekli olan belgelerin yanı sıra, şahıs şirketi kurulumunda da ihtiyaç duyulan belgeleri aşağıda aktarıyoruz.

Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Almanya’da şirket kurma için gerekli temel evraklar

  • Noter Onaylı Kuruluş Sözleşmesi (GmbH, UG): Şirketin temel kurallarını, hissedarların hak ve yükümlülüklerini içeren resmi belge.
  • Sermaye Yatırımı Kanıtı (GmbH, UG): Sermayenin banka hesabına yatırıldığını gösteren belge. GmbH için asgari 25.000 Euro, UG için ise 1 Euro.
  • Ticaret Sicili Başvuru Formu: Şirketin ticaret siciline kaydedilmesi için gereken form.
  • Vergi Kimlik Numarası Başvurusu: Yerel finans dairesine yapılan başvuru için gerekli form.

Almanya’da şirket kurma için gerekli ek evraklar

  • Kimlik Belgesi Kopyaları: Şirket sahipleri ve yöneticilerinin pasaport veya kimlik kartı kopyaları.
  • Adres Kanıtı: Şirketin kayıtlı olduğu adresin yer aldığı belge
  • Yönetim Kurulu Kararı (GmbH, UG): Yönetim kurulu üyelerinin ataması ve şirket politikaları hakkında kararların yer aldığı belge.
  • Sosyal Sigorta Kaydı: Şirket sahibi ve çalışanlar için sosyal sigorta sistemine yapılan kaydı gösterir.

‘Almanya’da Şirket Kurmak: İnternetteki En Kapsamlı Rehber isimli yazımızı okuyarak şirket kurmaya dair her adımı detaylıca öğrenebilirsiniz. Gerekli tüm belgeler ve yapılması gerekenler bu linkte.

Almanya’da şube açmak için gerekli evraklar

Almanya’da şube açmak için gereken evraklar, detaylı bir iş planı, ana şirketin ticaret sicili kaydı, kuruluş belgeleri, noter onaylı yetkilendirme, banka hesap bilgileri, vergi kimlik numarası başvurusu, sosyal sigorta kayıtları ve faaliyet türüne bağlı olarak gerekli olan çeşitli sektörel izinler veya lisanslardır.

Boerberg Consulting olarak Almanya’da şirket kurma sürecinizde yanınızda olmak isteriz. Almanya’da yatırım planlamanız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek