Almanya’da şirket kurmanın avantajlarını tartışan iş insanları, Almanya’da iş kurmak ve yatırım yapmak için stratejiler belirliyor.

Almanya’da şirket kurmanın pek çok avantajı var ve güzel haber şu ki, bunun için Almanca bilmek zorunda değilsiniz. Kendi işinizi kurabilir, hatta bu süreçte 3 yıla kadar Almanya da oturum izni kazanabilirsiniz. Üstelik 3 yıl sonra Almanya da süresiz oturum izni için başvurma hakkınız da var. Almanya da yatırım yapmak ile ilgili diğer önemli avantajları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Güvenli Ekonomi: Almanya’nın güçlü ekonomisi, işler için sağlam bir zemin sunar ve her türlü yatırımı yapmak için güven verir.
 • Büyük Pazar: Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da yapılan ticarette pazar payı oldukça yüksektir.
 • Teşvikler: Devlet destekleri ve teşvikler yabancı yatırımcılar için oldukça caziptir.
 • Türk Toplumu Desteği: Çok fazla sayıda Türk bulunması sebebiyle satış ve pazarlama gücü yüksektir.
 • Güvenli Ortam: Siyasi ve hukuki istikrar, yatırımcıları korur.
 • Avrupa’ya Açılan Kapı: Merkezi konumda olması sebebiyle diğer Avrupa ülkelerine satış ve pazarlama yapmak kolaydır.
 • Kültürel Bağlar: Türkiye ile Almanya arasındaki köprüler, iş yapmayı kolaylaştırır.
 • Süper Altyapı: İş yapmayı kolaylaştıran modern altyapı ve teknoloji.
 • Almanya’da oturum izni almak: Almanya’da şirket kurmak ve oturum almak, sağladığı avantaj itibariyle Türk yatırımcılar için caziptir.
Gökhan Okurer
Gökhan OkurerStart Up Danışmanı - Boerberg Consulting
9 yılı aşan süredir , Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere yol gösterici oluyor ve onların başarıya ulaşmaları için gerekli profesyonel danışmanlık hizmetini sağlıyorum. Sizlerle tanışmak ve şirketinizin kuruluş aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Almanya da GmbH kurmak ile ilgili avantajlar

Almanya da GmbH şirketi kurmak ile ilgili avantajlara gelirsek; burada en büyük rahatlık, şirketin borçlarından sadece yatırdığınız sermaye kadar sorumlu olmanız. Yani işler kötü giderse kişisel mal varlığınız güvendedir. Ayrıca GmbH, kendi başına mülk sahibi olabilir, anlaşmalar yapabilir hatta dava açabilir. Yönetimi de oldukça basit; tek bir hissedar ya da yönetim kurulu ile faaliyetler gerçekleştirilebilir. Almanya da GmbH kurmak bazı vergi avantajları da sağlar. Diğer şirket türlerine göre daha düşük kurumlar vergisi oranlarından yararlanırsınız.

Almanya’da Yatırım Destekleri-Hibeleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha az sermayeyle iş kurmak isteyenler için Almanya da UG şirket kurulumu da ideal olabilir. Çünkü başlangıç için sadece 1 Euro yeterlidir ve kuruluş süreci çok daha basittir. GmbH gibi, UG sahipleri de şirket borçlarından sadece yatırdıkları sermaye kadar sorumludur, bu da kişisel varlıklarınız için ekstra bir güvenlik demektir.

Almanya’da GmbH kurmak: Hukuki avantajları

İşletmenizi GmbH olarak kaydetmeniz halinde aşağıda sıralanan avantajlara sahip olabilirsiniz.

 • Sınırlı hukuki sorumluluk: Hissedarlar yalnızca şirket varlıklarından sorumludur ve özel varlıklarına dokunulmaz.
 • Üçüncü taraf bir yönetici atama fırsatı: Şirket, kendisi hissedar olmayan bir genel müdür atayabilir. Bu şekilde hisselerin idaresi daha objektif olabilir.
 • Alman vatandaşlarıyla sınırlı değildir: Alman vatandaşı olmayan kişiler de GmbH’de hissedar olabilir.
 • İtibar ve vergi avantajları: GmbH modelinin bazı mali ayrıcalıkları da söz konusudur. Yasal olarak sıralanan avantajlı yönlerine ilaveten aşağıda belirteceğimiz avantajlar da bu şirketi kurmak için cazip gelmektedir.
 • Vergi avantajları: Geliriniz ortalama olarak %23-33 arasında vergilendirilir. Bu şirket kapsamında tıp doktorları ve emekliler, maaşlarını işletme gideri olarak beyan edebilir
 • Daha güçlü uluslararası itibar: Sermayenin artırılması ve ticaret siciline giriş yapılması küresel bir platform arayan şirketler için avantajlıdır
 • Elektronik Federal Gazete’de yayınlanan yıllık hesaplar: Bu tür şeffaflık şirket hakkında iyi bir etki oluşturur.
 • Şirketin sermayesinin artırılmasında daha fazla esneklik: Hissedarlar (Tek kişilik GmbH’ler haricinde), nakit hisse sermayesi katkıları yerine ayni katkı yapabilirler
 • Özel vergi indirimleri: Leasing şirketleri ile özel bir anlaşma yapılabilmesi için şirket adına kiralanan araçlar işletme gideri olarak yazılabilir
 • Akaryakıt vergisi kesintilerinden sağlanan mali avantajlar: İş amaçlı seyahatlerde kişisel araç kullanıldığında kilometre başına yaklaşık 30 sent. Ancak vergi dairesi mümkün olan en kısa rotayı kullanmanızı isteyecektir.
 • Aile şirketlerindeki hissedarlar için vergi indirimleri: ‘Alışılmadık sessiz ortaklık’ olarak da adlandırılan bir ortaklık kurulursa, şirket bir ortaklık gibi muamele görecek ve 24.500 € vergi indiriminden yararlanacaktır.

Almanya’da Şirket Kurmak: İnternetteki En Kapsamlı Rehber’ isimli yazımızı okuyarak şirket kurmaya dair her adımı detaylıca öğrenebilirsiniz.

Almanya’da şirket kurma: GmbH dezavantajları

GmbH’nin yasal ve vergisel avantajları ne kadar çekici olsa da, bu tür bir şirketin bazı dezavantajları söz konusu olabilir.

GmbH, güvenilir itibarı nedeniyle değerlidir, ancak bunun bir bedeli vardır. Akılda tutulması gereken ana endişeler şunlardır:

 • Hukuki karmaşıklık vardır: Tek kişilik GmbH’ler için gerekli olmasa da, hissedarların söz konusu olduğu GmbH’lar için resmi, yazılı bir anlaşma taslağı hazırlanmalıdır.
 • Başlangıç ​​maliyetleri yüksektir: Bütün kuruluş belgelerini hazırlayacak ve onaylayacak olan bir noterle anlaşma yapmalısınız. Ayrıca ayni katkılarda bilirkişi değerleme raporlarının hazırlanması ve notere sunulması gerekmektedir.
 • Ek vergilendirme: Varlık yöneticileri ve serbest çalışanlar için genellikle sorun yaratan ticaret vergisi ödemek zorundadır.
 • Yüksek sorumluluk standartları: Muhasebeye ihtiyaç duyacaksınız. Özellikle bilançonuz da dahil olacak şekilde kamuya açık muhasebe gereklidir. Ayrıca şirketin yıllık mali raporlarının- bilançosunun Alman Federal Hükümeti’nin resmi yayın organında (Elektronik Bundesanzeiger’de) yayınlanmaması durumunda yöneticiler ve onların kişisel varlıkları sorumlu tutulabilir.
 • Denetleme kurulu: Eğer GmbH’de 500 veya daha fazla personel çalıştırılıyorsa, zorunlu bir danışma kurulu kurulmalı ve tüm mali harcamalar bu kurul tarafından onaylanmalıdır.
 • Bazı kişisel riskler: İflas durumunda eksik sermaye katkılarının özel varlıklarla dengelenmesi gerekir. Bu durum özellikle tek kişilik GmbH’ler için oldukça külfetlidir.

GmbH’nin diğer dezavantajları

Olası hukuki sorunların yanı sıra GmbH’nin pratik dezavantajları da dikkate alınmalıdır.

 • Ticaret siciline kayıt ve ayni katkıların kullanımı için yüksek ücretler
 • Ortakları veya yöneticileri değiştirmek veya görevden almak için ek ücretler
 • Yazılı ortaklık sözleşmesinin hazırlanması zaman ve para açısından maliyetli olabilir
 • Asgari 25.000 € hisse sermayesi artırılmalı ve bunun en az yarısı Handelsregister’a giriş sırasında işletme hesabında mevcut olmalıdır.
 • Gerekli danışman, avukat ve vergi danışmanı ücretleri söz konusudur.

Almanya’da şirket kurmak konusunda daha fazla bilgi alabileceğiniz Boerberg Consulting size her türlü desteği sağlamaya hazır. Böylece, hangi seçeneğin size daha uygun olduğuna karar vermeden önce net bir yol haritasına sahip olacaksınız. Şimdi iletişime geçin.

Neden Boerberg?

Start-Up’ınız için çok yönlü hizmet

Boerberg Consulting KG Başlangıç paketinde Sözleşme ile başlayarak Ticaret dairesinden Vergi dairesine varıncaya baştan sona destek alırsınız.

Telefon Destek

Almanya çapında yerinde hizmet, uzun yıllara dayanan tecrübe, etkili iş networkü

Pazarlama

Şirket kurulumu & vergi konuları & oturum işlerini etkin şekilde sonuçlandırma, bankalarda doğrudan temsil, hesap açılışlarını sağlama

Çözüm Odaklı

Şeffaflık siciline kayıt (Transparenzregister), oturum vizesi ve oturum izni, mavi kart süreçlerinde tam destek, yerel yatırım bankaları nezdinde destek